Windows 9 z wirtualnymi pulpitami?

O nowej wersji systemu Microsoftu mówi się coraz częściej. Wiemy już między innymi, że wraz z Windows 9 otrzymamy pełnoprawne menu Start, którego zabrakło w Windows 8. Wśród nowości może się także pojawić obsługa wirtualnych pulpitów. Funkcja ta znana jest z systemów operacyjnych konkurencji – OS X czy chociażby darmowego Ubuntu.

Serwis Neowin donosi, że Microsoft rozważa implementację funkcji wirtualnych pulpitów w nowym systemie operacyjnym. Najbardziej przypomina ona to, co znamy przede wszystkim z Ubuntu. Przełączanie pomiędzy poszczególnymi pulpitami będzie następować po naciśnięciu przycisku zlokalizowanego na pasku zadań. Będzie także obsługa skrótów klawiszowych. Zasady funkcjonowania mogą jeszcze ulec zmianie, gdyż jest to wczesna wersja deweloperska.

Czym tak w ogóle wirtualne pulpity są? Użytkownicy Windows z pewnością nigdy nie spotkali się z podobnym rozwiązaniem. W największym skrócie są to specjalnie stworzone pulpity, na których można otwierać poszczególne aplikacje. Funkcja służy lepszej organizacji pracy, szczególnie jeżeli wykonujemy wiele zadań jednocześnie.

Każdy zna chyba to uczucie, gdy ma otwartych wiele aplikacji i odszukanie tej właściwej zajmuje trochę czasu. Wirtualne pulpity mają temu zapobiec. Dzięki nim np. aplikacje biurowe otworzymy na jednym, podczas gdy multimedia czy przeglądarka internetowa będzie aktywna na kolejnym. Dzięki temu nigdy się w tym nie pogubimy, przełączając się pomiędzy poszczególnymi pulpitami. Całość najlepiej obrazuje poniższy screen, pochodzący z Ubuntu:

Ubuntu Wirtualne Pulpity
Wirtualne pulpity w Ubuntu

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że funkcja ta w ogóle może nie zawitać do Windows 9, gdyż jest to wyłącznie prototyp. Microsoft oficjalnie nie potwierdził jeszcze prac nad nowym systemem, dlatego też wszystkie informacje na jego temat należy traktować z przymrużeniem oka.

Źródło: Neowin

4 thoughts on “Windows 9 z wirtualnymi pulpitami?

  1. Kolejna nowość jak ala Aero Peek, Shake oraz Snap, które były w Windows 7. Ciekawe jaką nadadzą nazwę tej funkcji ?! Może Aero Virtual :] ?!

  2. A po co komu wirtualne pulpity, skoro moge sie przelaczac miedzy aplikacjami po prostu wybierajac aplikacje na pasku myszka? Tak samo dziala jakbym mial kliknac przycisk wirtualnego pulpitu na ktorym aplikacja jest uruchomiona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *