Menu Start – rozwiązanie, które musiało powrócić do “dziesiątki”?

Menu Start Windows 10

Pamiętacie wielką wojnę, która toczyła się niegdyś o Menu Start? W 2012 roku Microsoft podjął decyzję o usunięciu charakterystycznej ikonki z paska zadań, a przy okazji także wzmiankowanego menu, narażając się przy tym na lawinę krytyki. Rewolucja mająca miejsce w systemie Windows 8 była błędem.

Jak często korzystacie z Menu Start w Windows 10?

Ekran Start w Windows 8 był dziwnym tworem, stworzonym głównie z myślą o rozkwitającym wtedy rynku urządzeń z ekranami dotykowymi. Interfejs miał być wygodniejszy, ładniejszy, czytelniejszy. Jak było? Oceńcie sami. Odpowiedzią na to pytanie niech będzie z resztą popularność tworzonych amatorsko rozwiązań pokroju Classic Shell, które przywracały starą funkcjonalność systemową.

Menu Start - Windows 8
Menu Start – Windows 8

Po długiej batalii Microsoft przyznał się do błędu, ale tylko częściowo. Wraz z Windowsem 8.1 do systemu wrócił przycisk Start. Niestety, gigant z Redmond wciąż twardo obstawiał przy rozwiązaniu w postaci znienawidzonego przez wielu ekranu. Firma szykowała wielki comeback lubianego elementu dopiero na moment premiery Windowsa 10. Trudno się dziwić: dla wielu osób powrót Menu Start było dostatecznym powodem do tego, aby kupić nowy system lub skorzystać z opcji bezpłatnej aktualizacji.

Menu Start w Windowsie 10 w końcu powróciło w formie mixu rozwiązań z “siódemki” i “ósemki”. Oprócz dobrze znanych elementów pojawiły się także przyjęte z umiarkowanym optymizmem kafelki zwane “live tiles”. Od czasu premiery najnowszej wersji systemu w lipcu 2015 roku zmieniło się relatywnie niewiele. Menu Start dalej jest…

Menu Start Windows 10
Menu Start Windows 10

Od premiery Windows 10 minęło kilka lat, a menu Start niezmiennie cieszy się popularnością. Niemniej jednak przy okazji warto wspomnieć o trzech komendach, które powinny przyspieszyć pracę w okienkach Microsoftu.

Win + X na klawiaturze otwiera ustawienia komputera,
Win + R uruchamianie wybranego programu,
Win + S uruchamianie wyszukiwarki (ikona znajduje się obok Menu Start).

Wyszukiwanie Windows 10
Wyszukiwanie Windows 10

Przypuszczam że kultowe Menu Start w najbliższym czasie nie zniknie z Windows 10. Chyba, że.. pojawi się takie rozwiązanie, które swoją funkcjonalnością przebije dotychczasową “ikonkę” znaną od wielu lat.

Zobacz również: Menu Start w nowym wydaniu

Źródło: Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *