Co nowego w Windows 10?

Poznaliśmy kolejną wersję systemu operacyjnego Microsoftu – Windows 10. Tak, to nie pomyłka – 10. Producent celowo ominął jedną cyfrę aby wyraźnie odciąć nowego OS’a od poprzednich generacji. Lada moment wczesna wersja Technical Preview trafi do użytkowników. Przyjrzyjmy się nowościom jakie znajdziemy w technicznej wersji testowej. Skupiono się przede wszystkim na zwiększeniu produktywności i wygodzie użytkowania dla użytkowników komputerów PC.

To właśnie użytkownicy popularnych pecetów najczęściej wytykają niepraktyczność rozwiązań jakie oferuje Windows 8 i 8.1. Podczas konferencji w San Francisco było wyraźnie widać, że Microsoft chce odzyskać zaufanie tej grupy odbiorców nie zapominając jednocześnie o użytkownikach innych urządzeń. Windows 10 ma być jednolity zarówno dla komputerów, tabletów jak i smartfonów. Jedno środowisko i aplikacje dostosowane do obsługi na różnych ekranach.

“Windows 10 dostosowuje się do urządzeń, z których korzystają klienci – od konsoli Xbox po komputery PC, od telefonów po tablety oraz drobne urządzenia – a doświadczenie z ich używania jest spójne i kompatybilne. Windows 10 będzie wspierał największy wachlarz urządzeń – od „Internetu Rzeczy” (Internet of Things) po centra danych przedsiębiorstw na całym świecie. Microsoft dostarcza również deweloperom zunifikowaną platformę do tworzenia aplikacji na wszystkie urządzenia wraz z jednolitym sklepem z aplikacjami. Deweloperzy będą mogli stworzyć jedną aplikację i łatwo dostarczać ją na wiele typów urządzeń, umożliwiając użytkownikom jeszcze wygodniejsze odkrywanie, kupowanie i aktualizowanie aplikacji.” – czytamy w komunikacie prasowym Microsoftu.

Wyraźny nacisk położono również na rozwiązania biznesowe. Gigant z Redmond podkreśla, że system wyposażono w funkcje zabezpieczeń klasy korporacyjnej, opcje ochrony tożsamości i danych. Usprawniono tożsamość użytkownika – nowy system ma zapewnić zwiększoną odporność na włamania, kradzież lub phishing. Windows 10 wspierać będzie zaawansowaną ochronę danych biznesowych dzięki zastosowaniu mechanizmu kontenerów oraz separacji danych na poziomie aplikacji i plików.

Co nowego w wersji Technical Preview?

Powróciło Menu Start. Podobnie jak to znane z Windows 7, umożliwia łatwiejsze korzystanie i szybszy dostęp do najpopularniejszych funkcji systemu. Nowe Menu Start posiada dużo większe możliwości w zakresie personalizacji. Obok standardowych funkcji można na nim znaleźć aplikacje interfejsu Modern UI oraz interaktywne kafelki.

Windows 10 nowe menu start

Uruchamianie aplikacji z Windows Store w oknach. Windows 10 dostarcza możliwość uruchamiania aplikacji kafelkowych w takim samym formacie, co programy desktopowe. Można zatem zmieniać ich rozmiar, umieszczać w dowolnym obszarze ekranu oraz wykorzystywać pasek tytułowy, na którym znajdą się polecenia maksymalizowania, minimalizowania i zamknięcia okna jednym kliknięciem.

Uruchamianie aplikacji z Windows Store w oknach

Snap Enhancements. Ulepszono mechanizm rozmieszczenia okien aplikacji dzięki czemu praca z wieloma aplikacjami jednocześnie jest łatwiejsza i bardziej intuicyjna. Można umieścić do czterech aplikacji na jednym ekranie z nowym geometrycznym układem okien. System automatycznie optymalizuje rozmieszczenie okien oraz sugeruje jak wykorzystać wolną przestrzeń ekranu.

Snap Enhancements

Task View. Na pasku zadań pojawił się nowy przycisk Podgląd Zadań. Umożliwia on podgląd wszystkich otwartych aplikacji i plików. Wszystko po to aby przełączanie się między oknami i utworzonymi pulpitami było wygodniejsze.

Windows 10 Task View

Wiele pulpitów. Zamiast wielu aplikacji i plików nakładających się na jednym pulpicie, można z łatwością przełączyć się pomiędzy odrębnymi pulpitami stworzonymi dla różnych celów i projektów – niezależnie czy do pracy, osobistego użytku czy innych zastosowań.

Wiele pulpitów

Windows 10 Technical Preview do pobrania
Jednocześnie Microsoft ogłosił uruchomienie Windows Insider Program. Uczestnicy programu będą mogli pobierać wczesne wersje systemu Windows i oceniać jego możliwości i jakość działania. Windows 10 Technical Preview będzie dostępny do pobrania już 1 października na stronie http://preview.windows.com.

Poniżej znajdziecie oficjalny materiał wideo przedstawiające wybrane nowości w Windows 10.

Źródło: Instalki.pl, Microsoft

5 thoughts on “Co nowego w Windows 10?

  1. No czyli potwierdziły się wszystkie plotki i kontrolowanie przecieki jakie krąrzyły już od dawna. Tylko Z nazwą trochę zaskoczyli. Nie rozumiem tego czemu oni od razu do 10 przeskoczyli. Hmm Czyżby ściągnęli od Nvidii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *