Windows Phone 8.1 oficjalnie!

Długo wyczekiwana aktualizacja mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu w końcu została zaprezentowana. Podczas konferencji BUILD 2014 w San Francisco gigant z Redmond potwierdził to, co wiedzieliśmy już od jakiegoś czasu. Użytkownicy kafelkowych smartfonów już mogą zacierać ręce.

Windows Phone 8.1 będzie zawierać centrum powiadomień, które znamy chociażby z urządzeń androidowych. Po przesunięciu palca z góry na dół wysunie się specjalne menu, w którym sprawdzimy nieodczytane wiadomości, nieodebrane połączenia czy powiadomienia z poszczególnych aplikacji (np. społecznościowych). Użytkownik określi, które aplikacje mogą wysyłać powiadomienia. Dostosować można również wibracje. W Centrum Akcji, bo tak nazywa się nowa funkcja, pojawią się także dodatkowe ikony – tryb samolotowy itp.

windows phone 81 3Centrum powiadomień

Zmianie uległ również ekran blokowania, który może teraz wyświetlać więcej interaktywnych informacji pochodzących z zewnętrznych aplikacji. Personalizacja telefonu przejawi się także poprzez ustawienie własnego tła ekranu głównego. Dotychczas mógł to być wyłącznie wybrany kolor.

windows phone 81 1Nowy ekran blokowania

Dla użytkowników biznesowych Microsoft dodał wsparcie dla VPN oraz S/MIME. Ponadto system będzie zawierał opcje, które pozwolą oddzielić aplikacje prywatne od firmowych. W ekstremalnych przypadkach administrator będzie mógł zablokować dostęp do gier, aby telefon służył wyłącznie w celach służbowych.

windows phone 81 2Ekran główny z własnym tłem

Odświeżony został także Windows Phone Store. Zawiera on teraz więcej kategorii oraz sposobów sortowania, wyszukiwania nowych aplikacji. Lekki lifting otrzymał również kalendarz.

Ciekawie zapowiada się funkcja Wi-Fi Sense, przeznaczona do automatycznego logowania się do darmowych, niezabezpieczonych hot-spotów. Ponadto użytkownik będzie mógł udostępnić własne połączenie Wi-Fi znajomym, bez podawania im hasła. Aktualnie nie wiadomo jednak, jak dokładnie będzie to działać.

Ostatnią nowinką jest klawiatura „Shape Writing”, czyli wariacja na temat Swype, znanego z Androida. Wprowadzanie tekstu tą metodą odbywa się bez odrywania palca od ekranu. Microsoft chwali się, że dzięki nowej klawiaturze pobity został rekord świata w szybkości wprowadzania tekstu na telefonie.

windows phone 81 4Shape Writing – nowy sposób wprowadzania tekstu

Największą nowością Windows Phone 8.1 jest wirtualna asystentka – Cortana. O jej możliwościach piszemy w osobnym artykule.

Windows Phone 8.1 zadebiutuje na wszystkich aktualnych urządzeniach z kafelkowym systemem w przeciągu następnych miesięcy. Nowe urządzenia zasilane przez WP 8.1 pojawią się w sprzedaży na początku maja.

Źródło: Neowin, The Verge